Skip to content ↓

Instalacja i konfiguracja aplikacji Nextcloud

Instalacja aplikacji Nextcloud

Aplikacja Nextcloud pozwala na tworzenie kopii zapasowych folderów oraz synchronizację plików i folderów w wygodny i niemal natychmiastowy sposób. Dzięki niej możliwy jest natychmiastowy dostęp do plików znajdujący się w Chmurze AGH bez konieczności logowania się poprzez przeglądarkę.

 1. Pobierz aplikację Nextcloud ze strony nextcloud.com/install/, rozwijając opcję "Download for desktop" z menu oraz klikając w odpowiedni przycisk zależnie od posiadanego systemu operacyjnego.
 1. Po wybraniu odpowiedniej opcji nastąpi pobranie pliku instalacyjnego. Uruchom go, aby rozpocząć instalację.
 2. Po uruchomieniu pliku instalacyjnego kliknij "Next", aby przejść do kolejnego kroku.
 1. Na kolejnym ekranie zalecamy potwierdzić domyślną konfigurację klikając przycisk "Next".
 1. Następnie rozpocznij instalację przyciskiem "Install".
 1. Po pomyślnej instalacji możesz zamknąć okno instalatora przyciskiem "Finish". Aplikacja Nextcloud uruchomi się automatycznie.
 1. Po instalacji pojawi się komunikat sugerujący ponowne uruchomienie komputera w celu ukończenia instalacji. Przycisk "Yes" zrestartuje komputer natychmiast, natomiast przyciskiem "No" zrezygnujesz z ponownego uruchomienia komputera.

Konfiguracja aplikacji Nextcloud

Po pomyślnej instalacji aplikacji Nextcloud, należy się do niej zalogować oraz skonfigurować folder synchronizacji, dzięki któremu uzyskasz dostęp do plików znajdujących się w Chmurze bezpośrednio z komputera.

 1. Uruchom aplikację Nextcloud. Jeśli jest ona już uruchomiona, możesz ją znaleźć w tzw. "trayu" w prawym dolnym rogu ekranu obok zegara.
 2. Kliknij przycisk "Zaloguj".
 1. W pole tekstowe wpisz "https://dysk.agh.edu.pl" i kliknij "Dalej".
 1. Otworzy się przeglądarka internetowa wyświetlająca komunikat o próbie połączenia konta w Chmurze AGH z aplikacją Nextcloud. Naciśnij przycisk "Zaloguj".
 1. Zostaniesz przekierowany na stronę SSO AGH. Zaloguj się danymi logowania z Poczty AGH.
 1. System poprosi o potwierdzenie udzielenia dostępu do konta aplikacji Nextcloud. Upewnij się, że w wierszu "Aktualnie zalogowany jako..." widnieje Twoje imię i nazwisko. Jeśli dane się zgadzają, naciśnij przycisk "Udziel dostępu"
 1. Po pomyślnym uwierzytelnieniu, pojawi się okno konfiguracji aplikacji Nextcloud.

Program zasugeruje domyślną lokalizację nowego katalogu synchronizacji. Jeśli chcesz ją zmienić, naciśnij przycisk "Wybierz inny katalog" i wskaż inny folder.

Katalog synchronizacji można również dostosować do własnych preferencji według dostępnych opcji:

 • Użyj plików wirtualnych zamiast bezpośrednio pobierać ich zawartość” - pliki będą pobierane dopiero, gdy będziesz chciał z nich skorzystać.
 • Synchronizuj wszystko z serwera” - wszystkie pliki na chmurze będą automatycznie synchronizowane i pobierane na komputer.
 • Wybierz co synchronizować” - pozwala wybrać, które pliki będą synchronizowane.
 1. Po wybraniu katalogu oraz opcji synchronizacji naciśnij przycisk "Połącz".

Stopka